Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu lunety?

Wiele osób lubiących oglądanie dzikiej przyrody waży zakup odpowiedniego sprzętu, który sporo to zadanie ułatwi. Dobór lunety może jednakże sprawić sporo trudów – którymi kryteriami kierować się podczas podejmowania decyzji?

Ważne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej istotnych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednakże pamiętać, że znaczne powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało wygodne podczas wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz oddziałuje dodatkowo wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dociera do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Wskazane jest też zwrócić uwagę na owo, czy ostrość widzenia na krańcach jest równie dobra jak w środku.

Praktyczne dodatki

W sklepach specjalistycznych najczęściej znaleźć możemy lunety wykonane ze stali, bądź aluminium. Te drugie są dużo lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Jeśli jednak zdecydujemy się na wariant ze stali, wskazane jest dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni rozważyć nabycie specjalnej wodoodpornej obudowy, która skutecznie osłoni sprzęt. Przed zakupem należy zastanowić się także, czy potrzebujemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym albo kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podglądania zwierząt, właściwym wyborem będzie wersja z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki przyrząd zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

You may also like...