Odpowiednia lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt właściwej jakości posłuży nam przez wiele lat, dlatego zanim kupimy lornetkę warto poświęcić trochę czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W czasie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wielkość obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można rzec, iż lornetka to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, jednakże o jakości obrazu rozsądza mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas przedmioty będziemy w stanie dojrzeć. Powinno się jednakże wiedzieć, iż za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia i jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w trakcie obserwacji w słabym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem rozstrzygającej decyzji warto zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystywać nasz sprzęt. Raczej innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te dedykowane do użytku wieczorem i w nocy. Gdy wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, tym samym mniejsze modele w zupełności starczą do oglądania przyrody. Pasjonaci obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na obszerne lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki typ zamontować na dodatkowym statywie, co sporo ułatwi wykorzystywanie.

Cena ma znaczenie

Dobry sprzęt bywa drogi, jednakże jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać nieco z zakupem oraz nagromadzić więcej funduszy na wytrzymałą lornetkę uznanego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, niż kupić kolejne sztuki niskiej jakości.

You may also like...